У ЩО ІНВЕСТУВАТИ В 2021?
Як найкраще інвестувати кошти? Ми спробували відповісти на це запитання скориставшись порадами експертів.
'Матрац' чи банк
Перевага готівки – можливість вигідно вкласти гроші посеред року.
'Можливості для інвестування з'являються не тільки 1 січня, тому потрібно мати ліквідність, щоб бути готовим підхоплювати цікаві ідеї у будь-який момент', – вважає керівник відділу досліджень Concorde Capital Олександр Паращій.
Запас готівки дає певну гнучкість, однак цю перевагу легко перекреслює головний недолік – її вразливість до інфляції. У 2020 році ціни зросли на 5%.
На відміну від 2020 року, коли майже весь період інфляція була нижчою за цільовий діапазон Нацбанку (5+/-1%), у 2021 році ціни зростатимуть набагато швидше. Цього не виключають і в самому НБУ.
В НБУ підрахували, що через підвищення тарифів на електроенергію для населення інфляція додатково зросте на 0,39 відсоткового пункту. Однак навіть без урахування фактору тарифів ціни почали активно зростати вже наприкінці 2020 року.
'На цьому прискорення інфляції не завершиться, і до весни 2021 року ймовірний вихід (інфляції. – ЕП) за межі цільового діапазону з досягненням позначки 7%', – очікують в Альфа-банку.
Наразі ставки за гривневими депозитами, залежно від термінів, коливаються у межах 8-9% річних, в іноземній валюті – 3-4%. У 2020 році ставки стрімко падали, але обсяги вкладів все одно зростали.
'Попри падіння ставок, банківські депозити залишатимуться популярним інструментом для інвестицій. Ми тільки звикаємо жити в умовах однознакових ставок за депозитами в гривні і близьких до нуля ставок у валюті. Проте українці продовжуватимуть віддавати перевагу банківським заощадженням як найбільш зрозумілому інструменту', – вважає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.
Однак тримати гроші у банках може стати невигідно. Це станеться, якщо інфляційні процеси розгортатимуться активніше, ніж очікувалося, а банки не відреагують на підвищення облікової ставки Нацбанком.
'Наразі чіткої кореляції між ставками за депозитами у банках та обліковою ставкою немає. Попит на депозити серед населення залишається високим, що дозволяє банкам не підвищувати ставки', – додає Паращій.
Також не варто забувати, що майже п'яту частину доходу від депозиту потрібно віддавати державі у вигляді податків (18% ПДФО та 1,5% військовий збір).
'Оптимальним варіантом є диверсифікація активів: тримати гроші на депозитах у гривні, доларах та євро', – радить інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса. На гривню варто виділити щонайменше 30% від депозитного портфеля.
Криптовалюти
Bitcoin виявився одним з найприбутковіших інструментів 2020 року. Шалене зростання його вартості відновило дискусію між тими, хто називає його 'новим золотом', і тими, хто переконаний, що криптовалюта – це 'бульбашка'.
'Криптовалюта – це бульбашка, яка рухається лише на 'хайпі'. Там нема жодної вартісної складової, фундаментальної ознаки вартості. Як і акції Tesla, Bitcoin – це винятково 'хайп'. Він може дорости до 100 тисяч доларів, а може луснути', – вважає Фурса.
Інвестиції в криптовалюти дуже ризикові, однак і шанси, що вони окупляться, теж високі. Такі інвестиції підходять лише тим, хто може змиритися з великими втратами.
'Біткоїни – це гра в рулетку. Відстежити тренди, як змінюватиметься їхня вартість, неможливо', – упевнений Войтків.
Тим, хто наважиться вкласти кошти в криптовалюти у 2021 році, аналітики радять диверсифікувати інвестиційний портфель, розбавивши його менш ризиковими активами – депозитами чи державними цінними паперами.
Чи варто інвестувати в криптовалюту у 2021 році? Чи існує потенціал для зростання? Однозначну відповідь на ці запитання не дасть жодна людина.
Цінні папери
Вигідна альтернатива депозитам – інвестиції в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
Переваги ОВДП перед депозитами такі.
✔ Вищі ставки: під час останнього аукціону Мінфіну дохідність ОВДП з річним терміном обігу становила 11,73% річних, тоді як середні ставки за річними депозитами становлять 8-9%.
✔ Економія на податках: на відміну від депозитів, відсотковий дохід з ОВДП не обкладається податком на доходи фізичних осіб (18%), а лише військовим збором (1,5%).
✔ Надійність: виплата основної суми боргу і відсотків за ним гарантується державою, тоді як за депозитами гарантується сума до 200 тис грн.
Хоча на ринку є пропозиції від інвестиційних компаній, які дозволяють вкладати в ОВДП невеликі суми, фінальну дохідність таких інвестицій може 'з'їсти' високий розмір комісій.
Хай там як, але ОВДП – головний інструмент на фондовому ринку. Інвестувати в інші цінні папери – акції чи корпоративні облігації – ризиковано. Основним фактором ризику є низька ліквідність ринку: купити акції можна, однак продати їх у короткостроковій перспективі та без суттєвих втрат майже неможливо.
Українці придивляються і до інвестицій в акції західних компаній. В Україні їх можна купити за посередництва брокерів.
Недавно Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку допустила до обігу в Україні акції Facebook, Tesla, Netflix, Visa, Microsoft та інших західних компаній.
Інвестування в акції може бути дуже прибутковим. Наприклад, у 2020 році акції Tesla виросли майже на 700%. Однак це не означає, що таке зростання буде і у 2021 році.
'Акції зараз переоцінені. Під час кризи економіки падали, а ціни на акції зростали. У цьому немає ніякої логіки, тому гратися в цю історію я не бачу сенсу', – каже Войтків.
Якщо й інвестувати в акції іноземних компаній, то не всі заощадження, радять аналітики. Не варто забувати і про диверсифікацію інвестицій: купувати акції кількох компаній, а не однієї.
'Якщо вкладати в акції, то в щось дуже просте, наприклад, у фондові індекси. Американські фондові індекси у 2020 році зростали дуже сильно. Вічно це зростання тривати не може, тому з такими інвестиціями варто зачекати.
Натомість фондові індекси, наприклад, Британії зростали не так сильно, тож там є потенціал для зростання у 2021 році', – наголошує Паращій.
Дорогоцінні метали
2020 рік був успішним не лише для акцій Tesla, а й для золота. У серпні його ціна перевищила 2 тис дол за унцію, а за рік зростання становило близько 20%. Однак подальша доля золота та цінних металів туманна.
Золото часто називають тихою гаванню, тобто активом, у який інвестори 'тікають' під час криз та невизначеності. Саме рекордний обвал світової економіки спровокував зростання вартості жовтого металу.
У 2021 році ціни на золото залежатимуть від успіхів у подоланні пандемії COVID-19. Швидкі темпи відновлення світової економіки у 2021 році – це сигнал інвесторам, що можна виходити на інші ринки капіталу, зокрема вкладатися у цінні папери. Якщо цей сценарій реалізується, попит на золото почне падати, а разом з ним – і ціна.
Інвестиції в нерухомість
Інвестиції в нерухомість в Україні більш традиційні, ніж купівля цінних паперів чи золота. Особливо популярні вони у Києві та на його околицях, а також в інших великих містах.
Криза 2020 року несильно вдарила по ринку житлової нерухомості. За розрахунками City Development Solutions, обсяги продажів квартир у столиці зросли на 30%, а ціни на нерухомість відновилися до рівня 2013-2014 років.
'Факторів, які могли б сприяти зниженню цін на нерухомість, наразі нема', – каже директор компанії Роман Герасимчук.
Однак чи слід зараз купувати квартиру? Усе залежить від типу нерухомості та планів щодо її використання.
Найбільший попит у 2021 році матимуть квартири бізнес-класу та сегменту 'комфорт'. Також експерти радять звернути увагу на житлові комплекси, збудовані за концепцією 'місто в місті' або '0 км', тобто ті, які мають розвинену інфраструктуру.
'Потенціал для зростання цін у 2021 році є. За рік ціни можуть зрости на 7-10% при збереженні темпів, які були наприкінці 2020 року. Водночас у популярних форматах 'місто в місті', багатофункціональних та сервісних комплексах, еко-проєктах ціни будуть рости набагато швидше, враховуючи високий рівень платоспроможного попиту та стабільно високі темпи будівництва', – повідомила ЕП експерт на ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Вкладати радять у готове житло, адже на етапі будівництва існують високі ризики, хоча й прибутковість таких інвестицій може становити 35-40%. Не варто забувати, що у 2020 році із столичного ринку нерухомості пішли два великі забудовники: 'Аркада' та 'Укрбуд'.
А от з інвестиціями у комерційну нерухомість варто зачекати, особливо це стосується офісних приміщень. Наразі складно прогнозувати, якою буде ситуація на цьому ринку навіть після карантину.
Загалом інвестиції в нерухомість підходять не всім. Для них характерні високий поріг входу і тривалий період окупності. Якщо ж грошей для інвестицій небагато, то вкладати їх усі в купівлю нерухомості – не найкраща ідея.
'Якщо є 50-100 тисяч доларів, то я за диверсифікацію. Квартира – це один об'єкт. З її купівлею можна і вгадати, і програти. Не треба забувати і про великі транзакційні витрати на оформлення житла. Краще такі кошти інвестувати у кілька інструментів', – вважає Паращій.